podnikanie BizFórum
Prihlásenie|Registrácia
Domov / Živnosť
Miestne obchody a služby
Akú živnosť pre internetový obchod ?
pridať
_
Dobrý deň,
chcel by som sa spýtať akú živnosť je potrebné si založiť, aby som mohol predávať tovar cez eshop. Resp. aký predmet podnikania sa odporúča zvoliť pre prevádzkovanie internetového obchodu. Ďakujem za odpoveď.


Ben16.01.2015 11:25
_
_
Ahoj,

na predaj tovaru prostredníctvom internetového obchodu sa vzťahuje rovnaký predmet podnikania aký sa požaduje pri bežnom, t.j. osobnom predaji. V oficiálnom zozname predmetov podnikania sa nazýva "Kúpa tovaru na účely jeho predaja konečnému spotrebiteľovi (maloobchod) alebo iným prevádzkovateľom živnosti (veľkoobchod)".

V prípade uvedeného predmetu podnikania je podnikateľ oprávanený nakupovať tovar za účelom jeho predaja fyzickým osobám nepodnikateľom alebo podnikateľom. Predávať však môže len taký tovar, na ktorý sa nevzťahuje získanie špeciálneho povolenia.

Prehľad tovaru, ktorý je možné predávať bez špeciálnych povolení je uvedený v zozname voľných živností. Jedná sa prevažne o bežne dostupný tovar ako sú napr. potraviny, elektronika, odevy, papierenské výrobky, kvety, špeky, stavebný materiál, nábytok atď.

Podnikateľom, ktorí plánujú predávať tovar osobne alebo cez eshop sa odporúča aj voľba predmetu podnikania "Sprostredkovateľská činnosť v oblasti obchodu", na základe ktorého budú môcť popri predaji tovaru aj sprostredkovávať jeho predaj. Pri sprostredkovaní je výhodou, že podnikateľ nemusí konkrétny tovar vlastniť, resp. ho zakúpiť.
Timea17.01.2015 11:02
_
Môžem sa ešte spýtať: aké podmienky musí záujemca o vykonávanie podnikateľskej činnosti spĺňať, aby mohol založiť živnosť s predmetom podnikania "Kúpa tovaru na účely jeho predaja konečnému spotrebiteľovi (maloobchod) alebo iným prevádzkovateľom živnosti (veľkoobchod)" ?


Ben18.01.2015 17:49
_
Pre založenie živnosti s predmetom podnikania "Kúpa tovaru na účely jeho predaja konečnému spotrebiteľovi (maloobchod) alebo iným prevádzkovateľom živnosti (veľkoobchod)" príp. aj "Sprostredkovateľská činnosť v oblasti obchodu" sa požaduje tzv. minimum súvisiace zo zakladaním podniku:

- vek najmenej 18 rokov
- spôsoboilosť na právne úkony
- bezúhonnosť, teda čistý výpis z registra trestov

Obidva z uvedených predmetov podnikania patria do kategórie "voľných živností", pri zakladaní ktorých sa nevyžaduje odborná sposobilosť ani špeciálne povolenia. K založeniu voľných živností je potrebný občiansky preukaz a úhrada príslušných poplatkov, ktoré aktuálne predstavujú 5 Eur za jeden predmet podnikania. Ak sa záujemca o vykonávanie podnikateľskej činnosti rozhodne, že živnosť založí prostredníctvom internetu, môže získať vybrané predmety podnikania, ktoré sú súčasťou voľných živností bezplatne.
Ema19.01.2015 14:55
_
Zdieľať
Súvisiace témy
Čo je potrebné pre založenie/vytvorenie web stránky ?
Internetový obchod - povinnosti, podmienky predaja
Kedy sa oplatí založiť Živnosť a S.r.o. ?
Práca na živnosť alebo pracovnú zmluvu ?
Reklama na internete zadarmo - pre firmu
2019 Diskusia o podnikaní|

Akú živnosť pre internetový obchod ?

|Podmienky používania|Kontakt