podnikanie BizFórum
Prihlásenie|Registrácia
Domov / Podnikanie
Musí mať živnostník / s.r.o. podľa zákona pečiatku ?
pridať
_
Dobrý deň,
Niektorí dodávatelia a odberatelia požadujú na obchodných dokumentoch aj odtlačok firemnej pečiatky. Chcem sa spýtať, či podnikateľ má zo zákona povinnosť používať svoju firemnú pečiatku. Ak áno, vedeli by sme mi prosím uviesť, aké údaje by mala firemná pečiatka obsahovať ?

Nikola30.09.2018 11:08
_
_
Ahoj,

Povinnosť používať pečiatku sa vzťahuje len na niektoré osoby, ktoré podnikajú podľa tzv. osobitných právnych predpisov. Jedná sa napr. o notárov, audítorov, daňových poradcov atď. Väčšina z podnikateľov však firemnú pečiatku mať nemusí, nakoľko im zákon nestanovuje povinnosť ju používať.

Dodávatelia a odberatelia často požadujú odtlačok firemnej pečiatky na faktúre alebo dodacom liste. Pečiatka však nepatrí medzi povinné náležitosti účtovných dokladov podľa zákona 431/2002 Z.z. o účtovníctve ani medzi povinné náležitosti faktúry podľa zákona 222/2004 Z.z. o dani z pridanej hodnoty.

Adrián L.13.10.2018 17:02
_
Ďakujem za odpoveď. Podnikateľ, ktorý podniká na základe voľnej živnosti teda nie je povinný mať svoju firemnú pečiatku, resp. ju dávať na dokumenty dodávateľom alebo odberateľom, ak to požadujú ?Nikola14.10.2018 10:35
_
Podnikateľ, ktorý nakupuje napr. kancelárske potreby na účely ich predaja, nemusí dať na faktúru odtlačok svojej firemnej pečiatky, ak je o to požiadaný. Na druhej strane, ak živnostník alebo s.r.o. povie zákazníkovi, že nemá pečiatku, nevytvára tým úplne najlepší dojem.


Deana14.10.2018 11:36
_
Z praktického hľadiska je vhodné mať:

Menšiu pečiatku so základnými údajmi, ktoré identifikujú firmu. Pečiatku menších rozmerov je možné používať napr. na príjmovom alebo výdavkovom pokladničnom doklade, dodacom liste, preberacom protokole, skladových dokladoch, úradných dokumentoch a pod.

Väčšiu pečiatku s rozsahom údajov, ktoré je firma povinná uvádzať na faktúre v sekcii dodávateľ. Súčasťou väčších pečiatok býva aj logo firmy, telefónne číslo, e-mailová adresa, príp. adresa web stránky. Pečiatku väčších rozmerov je možné používať napr. na faktúrach, pokladničných blokoch, atď.

Tobias27.10.2018 13:40
_
Zdieľať
Súvisiace témy
Ako si môže živnostník uplatniť paušálne výdavky ?
Kto môže / musí používať virtuálnu registračnú pokladnicu ?
Založenie s.r.o. bez minimálneho vkladu 5000 Eur na účet
Kúpa ready made s.r.o. alebo založenie s.r.o. - platca DPH
Musí mať živnostník podnikateľský účet ?
2019 Diskusia o podnikaní|

Musí mať živnostník / s.r.o. podľa zákona pečiatku ?

|Podmienky používania|Kontakt
Používaním tohto webu súhlasíte s používaním cookies pre poskytovanie a zlepšovanie služieb, analýzu a prispôsobenie reklám.OK