podnikanie BizFórum
Prihlásenie|Registrácia
Domov / Podnikanie
Zamestnanie a živnosť - dane a odvody
pridať
_
Ahojte,

chcela by som sa spýtať akým spôsobom sa platia dane a odvody v prípade, keď zamestnanec vykonáva popri svojej práci aj podnikateľskú činnosť formou živnosti. Počíta sa výška daní a odvodov zo súčtu vymeriavacích základov alebo z každého vymeriavacieho základu zvlášť ?

Ďakujem za odpoveď.
Bia12.04.2014 11:48
_
_
Ahoj,

osoba, ktorá je zamestnancom a zároveň aj živnostníkom platí dane a odvody samostatne za každý príjem. Pri zamestnaneckom pracovnom pomere platí za zamestnanca dane a odvody zamestnávateľ. V prípade živnostenského podnikania, resp. SZČO je to sám podnikateľ.

Zamestnanec si pri výpočte čistej mzdy môže uplatňovať nezdaniteľnú časť základu dane, na druhej strane živnostník si môže v rámci výpočtu čistého prijímu uplatniť paušálne výdavky. Rozdiel medzi zamestnancom a živnostníkom je aj v odvodom zaťažení. Preto by v prípade súčtu vymeriavacích základov nebolo možné správne určiť výšku odvodov.

Tim BA16.07.2014 15:27
_
A vedel by si mi prosím uviesť, či je z daňového a odvodového hľadiska výhodnejšie byť zamestnancom alebo živnostníkom ?
Bia13.08.2014 12:12
_
Výhodnosť zamstnaneckého pomeru a živnosti sa z daňovo odvodového hľadiska odvíja od výšky prijímu. Pri prijíme nižšom ako cca. 700 Eur je výhodnejšie byť zamestnancom, vzhľadom na možnosť uplatniť si tzv. nezdaniteľné minimum. Pri prijímoch v rozmedzí cca. 800 až 2000 Eur je výhodnejšie byť živnostníkom z dôvodu možnosti uplatnenia paušálnych výdavkov pri výpočte daňového základu.

V uvedených prípadoch sa prihliada na čistý príjem, ktorý je pri nižšom hrubom prijíme vyšší u zamestnancov a pri vyššom hrubom prijíme je vyšší u živnostníkov.
Ema12.01.2015 10:37
_
Zdieľať
Súvisiace témy
Nezdaniteľná časť základu dane za rok 2019 - živnostník
Zníženie sadzby dane z príjmu na 15% - živnostníci a firmy
Živnosť v Anglicku - sadzba dane z príjmov
Spoločnosť s ručením obmedzeným a Živnosť - anglicky
Dokedy zaplatiť odvody za zamestnanca a zamestnávateľa ?
2020 Diskusia o podnikaní|

Zamestnanie a živnosť - dane a odvody

|Podmienky používania|Kontakt
Používaním tohto webu súhlasíte s používaním cookies pre poskytovanie a zlepšovanie služieb, analýzu a prispôsobenie reklám.OK