podnikanie BizFórum
Prihlásenie|Registrácia
Domov / Živnosť
Miestne obchody a služby
Musí mať živnostník podnikateľský účet ?
pridať
_
Dobrý deň, chcela by som sa spýtať, či má živnostník povinnosť si založiť podnikateľský účet.
Agáta16.09.2018 10:54
_
_
Ahoj,

Povinnosť mať podnikateľský účet nie je priamo stanovená zákonom. Na druhej strane môže nastať situácia, keď živnostník bude musieť prijať alebo odoslať platbu bezhotovostne. Podľa zákona 394/2012 Z.z. o obmedzení platieb v hotovosti nie je možné realizovanie platby v hotovosti, ktorej hodnota je vyššia ako 5 000 Eur. V zákone sú uvedené aj výnimky, na ktoré sa obmedzenie nevzťahuje, no uvedený limit sa všeobecnosti uplatňuje pri "štandardných" podnikateľských aktivitách.

Výhodou podnikateľského účtu s platobnou kartou a online bankingom je relatívne jednoduché odosielanie a príjmanie platieb. Po zriadení podnikateľského účtu by mal živnostník oznámiť jeho číslo daňovému úradu, zdravotnej a sociálnej poisťovni atď. Číslo účtu sa uvádza aj na faktúrach, v daňovom priznaní a v ďalších dokumentoch, ktoré súvisia s podnikaním.

Adrián L.16.09.2018 14:29
_
Ďakujem za odpoveď. Chcem sa ešte spýtať, či je pre podnikateľské účely možné využiť aj bežný bankový účet alebo je potrebné si založiť "špecializovaný" podnikateľský účet.Agáta23.09.2018 10:43
_
Ahoj, vo všeobecnosti je potrebné aby na bankovom účte, ktorý je využívaný pre podnikateľské účely, boli len príjmy a výdavky súvisiace s podnikaním. Na takýto účet by napr. nemali byť vkladané súkromné peňažné prostriedky. Podnikateľské a osobné financie je potrebné v tejto oblasti oddeliť.

V teoretickej rovine je možné pre podnikateľské účely využívať aj bežný bankový účet, no banky to často zakazujú vo svojich obchodných podmienkach.

Ema30.09.2018 12:06
_
Zdieľať
Súvisiace témy
Musí mať živnostník / s.r.o. podľa zákona pečiatku ?
Musí živnostník podať daňové priznanie cez internet ?
Nezdaniteľná časť základu dane - živnostník
Živnostník - sídlo firmy / miesto podnikania
Stravné lístky, živnostník - koľko a hodnota lístkov
2018 Diskusia o podnikaní|

Musí mať živnostník podnikateľský účet ?

|Podmienky používania|Kontakt