podnikanie BizFórum
Prihlásenie|Registrácia
Domov / Živnosť
For Better Price - discounts, clearances, promo codes
Paušálne výdavky - živnosť
pridať
_
Ahojte,

vedel by mi prosím niekto popísať čo sú to, resp. aký význam majú paušálne výdavky, ktorých uplatňovanie je prezentované ako výhoda živnostenského podnikania ? Ďakujem.

Andrea13.02.2014 11:17
_
Ahoj,

daň z príjmu, ktorú majú živnostníci povinnosť odviesť sa vypočíta s tzv. daňového základu. Výšku daňového základu je možné určiť ako celkové príjmy mínus výdavky podnikateľa, ktorými je možné znížiť si daňový základ. Živnostník sa pri výpočte daňového základu môže rozhodnúť medzi uplatňovaním reálnych alebo paušálnych výdavkov.

Za reálne výdavky sa považujú výdavky, vynaložené za účelom dosiahnutia, zabezpečenia a udržania príjmov podniku, okrem tých ktorých uplatňovanie zákon nepovoľuje. Podrobnosti o tejto kategórii výdavkov upravuje 595/2003 Z.z. Zákon o dani z príjmov, § 14. http://www.szk.sk/legislativa/zakon-o-dani-z-prijmov/

Paušálne výdavky nepredstavujú skutočne vynaložené výdavky. Jedná sa o hodnotu, ktorú si môžu živnostníci uplatniť pri výpočte daňového základu s cieľom znížiť ich daňové zaťaženie. Aktuálne si podniaktelia môžu uplatniť paušálne výdavky vo výške 40 % z mesačných príjmov, ktoré sú nižšie alebo sa rovnajú sume 1050 Eur, teda najviac vo výške 420 Eur. Využívanie paušálnych výdavkov je výhodné pre živnostníkov, ktorí majú nízke reálne výdavky.

Príklad: pokiaľ je mesačný príjem živnostníka napr. 1200 Eur a jeho reálne mesačné výdavky sú 100 Eur, ukáže sa ako výhodnejšie uplatniť si paušálne výdavky vo výške 420 Eur, t.j. znížiť si daňový základ o 420 Eur a to bez toho, aby došlo k reálnemu vynaloženiu spomínaných 420 Eur.

Tim BA17.02.2014 15:18
_
Podmienky uplatňovania paušálnych výdavkov upravuje 595/2003 Z.z. zákon o dani z príjmov, § 6, ods. 10. Daňovník, ktorý si uplatňuje paušálne výdavky je podľa uvedeného zákona povinný viesť evidenciu v rozsahu, uvedenom v § 6 ods. 11 písm. a) a d).



Nela 2518.03.2014 12:44
_
Pre doplnenie: uplatniť paušálne výdavky si môže živnostník, ktorý nie je registrovaným platiteľom DPH alebo živnostník, ktorý je platiteľom dane z pridanej hodnoty len časť zdaňovacieho obdobia. Možnosť uplatnenia paušálnych výdavkov sa vzťahuje na príjmy podnikateľa, uvedené v 595/2003 Z.z. zákone o dani z príjmov, § 6 ods. 1 a 2.


Timea05.04.2014 11:36
_
Zdieľať
Súvisiace témy
Do kedy je potrebné sa registrovať na daňovom úrade - živnosť ?
Živnosť popri zamestnaní - odvody do ZP a SP
Čistá mzda pri práci na živnosť - výpočet čistej mzdy SZČO
Práca na živnosť a pracovný pomer - oplatí sa živnosť ?
Paušálne výdavky - musí živnostník viesť účtovníctvo ?
2024 Diskusia o podnikaní|

Paušálne výdavky - živnosť

|Podmienky používania|Kontakt
diskusné fórum o podnikaníBizFórum
Vážime si vaše súkromie
Pre poskytovanie a zlepšovanie služieb, analýzu návštevnosti a prispôsobenie reklám využívame súbory cookies. Svoj súhlas na využívanie cookies pre uvedené účely udelíte kliknutím na "Súhlasím". Nastavenia využívania cookies môžete kedykoľvek zmeniť.