podnikanie BizFórum
Prihlásenie|Registrácia
Domov / Podnikanie
Podnikateľský účet - povinnosť alebo možnosť ?
pridať
_
Zdravím,

premýšlam o založení podniku, resp. o realizovaní všetkých potrebných úkonov a náležitostí, ktoré súvisia s podnikaním a chcel by som sa spýtať, či je založenie podnikateľského účtu povinné alebo len dobrovoľné.

Za prípadnú odpoveď vopred ďakujem.
rony28.03.2013 19:06
_
_
Ahoj, povinnosť zriadiť si účet pre potreby podnikania nestanovuje žiadny zákon, teda z tohto pohľadu je založenie účtu dobrovoľné.

Ak máš na mysli založenie podnikateľského účtu ako jedného z dostupných účtov v banke, podobne ani to nie je povinnosťou. V tomto prípade si môžeš si otvoriť aj bežný účet, pokiaľ zmluva s bankou vyslovene nezakazuje jeho využívanie na podnikateľské účely. Transakcie, realizované na účte by však mali súvisieť výhradne s podnikateľskou činnosťou. Po zriadení účtu, ktorý bude využívaný pre podnikateľské účely, by si mal jeho číslo nahlásiť daňovému úradu.

Vedenie "podnikateľského účtu" ako produktu je vo väčšine prípadov nákladnejšie ako vedenie bežného účtu.
Nela 2528.03.2013 20:50
_
Je pravda, že žiadny zákon priamo neukladá povinnosť založenia účtu, ktorý by mal byť používaný pre podnikateľské účely. Na druhej strane, od 1.1.2013 platí zákon, ktorý prevádzkovanie podnikateľského účtu stanovuje nepriamo, resp. za určitých okolností:
394/2012 Z.z. Zákon o obmedzení platieb v hotovosti
http://www.zbierka.sk/sk/predpisy/394-2012-z-z.p-34953.pdf

Platba v hodnote nad 5000 Eur by mala byť vykonaná bezhotovostne a nikdy nevieš, či si tvoji zákazníci objednajú alebo neobjednajú produkty, ktorých faktúrovaná hodnota bude vyššia ako je uvedená suma. :)
Timea29.03.2013 10:20
_
Pokiaľ plánuješ seriózne vykonávať podnikateľskú činnosť, vedenie samostatného účtu sa v takom prípade odporúča, už len z dôvodu, že vzhľadom na 394/2012 Z.z. Zákon o obmedzení platieb v hotovosti, nevieš či ho budeš potrebovať.

Podnikateľské účty všeobecne nepatria medzi najlacnejšie v rámci účtov, dostupných v bankách, no sú aj bankové inštitúcie, ktoré poskytujú služby vedenia podnikateľského účtu bezplatne.
Nela 2519.04.2013 10:05
_
Zdieľať
Súvisiace témy
Bankový podnikateľský účet zadarmo - Česká republika
Povinnosť platiť preddavky na daň z príjmov - limit
Založenie s.r.o. bez minimálneho vkladu 5000 Eur na účet
Kúpa ready made s.r.o. alebo založenie s.r.o. - platca DPH
Musí mať živnostník podnikateľský účet ?
2020 Diskusia o podnikaní|

Podnikateľský účet - povinnosť alebo možnosť ?

|Podmienky používania|Kontakt
Používaním tohto webu súhlasíte s používaním cookies pre poskytovanie a zlepšovanie služieb, analýzu a prispôsobenie reklám.OK