podnikanie BizFórum
Prihlásenie|Registrácia
Domov / Obchodné dokumenty
Miestne obchody a služby
Kúpna zmluva podľa občianskeho a obchodného zákonníka
pridať
_
Ahojte,

chcel by som sa spýtať aký je rozdiel medzi kúpnou zmluvou uzatvorenou podľa občianskeho zákonníka § 588 a kúpnou zmluvou uzatvorenou podľa obchodného zákonníka § 409. V akých prípadoch je možné využiť, resp. uzatvoriť uvedené zmluvy ?

Ďakujem za odpoveď.
Adam31.01.2016 10:36
_
_
Ahoj,

kúpna zmluva, ktorá je uzatvorená podľa Občianskeho zákonníka § 588 sa využíva ak:
- kupujúci aj predávajúci nie sú podnikatelia a nebolo písomne dohodnuté, že vzťah sa riadi podľa Obchodného zákonníka
- kupujúci alebo predávajúci nie je podnikateľ, predmetom kúpy je hnuteľnosť a nebolo písomne dohodnuté, že vzťah sa riadi podľa Obchodného zákonníka
- predmetom kúpy je nehnuteľnosť, ktorá nie je súčasťou medzinárodného obchodu

kúpna zmluva, ktorá je uzatvorená podľa Obchodného zákonníka § 409 sa využíva ak:
- kupujúci aj predávajúci sú podnikatelia a predmetom kúpy je hnuteľnosť, ktorá nie je súčasťou medzinárodného obchodu
- kupujúci aj predávajúci nie sú podnikatelia, predmetom kúpy je hnuteľnosť a bolo písomne dohodnuté, že vzťah sa riadi podľa Obchodného zákonníka
- kupujúci alebo predávajúci nie je podnikateľ, predmetom kúpy je hnuteľnosť a bolo písomne dohodnuté, že vzťah sa riadi podľa Obchodného zákonníka
Deana31.01.2016 19:42
_
Využívanie kúpnych zmlúv, uzatvorených podľa Občianskeho zákonníka alebo Obchodného zákonníka je možné popísať aj nasledovne:

- Ak je predmetom kúpy nehunuteľnosť, ktorá ktorá nie je súčasťou medzinárodného obchodu, bezohľadu na to, či sa jedná o obchod medzi nepodnikateľmi, podnikateľmi alebo nepodnikateľom a podnikateľom, je potrebné použiť právnu úpravu Občianskeho zákonníka.

- Ak je kupujúci aj predávajúci nepodnikateľ, zmluva sa uzatvára podľa Občianskeho zákonníka. Pokiaľ sa však obe strany písomne dohodnú a predmetom predaja je hnuteľnosť, môže byť zmluva uzatvorená aj podľa Obchodného zákonníka.

- Ak je kupujúci alebo predávajúci nepodnikateľ, zmluva sa uzatvára podľa Občianskeho zákonníka. Pokiaľ sa však obe strany písomne dohodnú a predmetom predaja je hnuteľnosť, môže byť zmluva uzatvorená aj podľa Obchodného zákonníka.

- Ak je kupujúci aj predávajúci podnikateľ a predmetom predaja je hnuteľnosť, ktorá ktorá nie je súčasťou medzinárodného obchodu, zmluva sa uzatvára podľa Obchodného zákonníka.

Ema31.01.2016 19:59
_
Zdieľať
Súvisiace témy
Musí mať živnostník / s.r.o. podľa zákona pečiatku ?
Kúpno predajná zmluva - anglicky
Registrácia platcu DPH podľa paragrafu 4 a 7 - rozdiel
Paušálne výdavky - platca DPH podľa § 7a
Platca DPH podľa paragrafu 4, 7 a 7a - zistenie
2018 Diskusia o podnikaní|

Kúpna zmluva podľa občianskeho a obchodného zákonníka

|Podmienky používania|Kontakt